Agility team

Anketa

Používáte KLIKR??

Ano (8)
42%

Jak kdy (4)
21%

Ne (7)
37%

Celkový počet hlasů: 19

Klikr trénink

Klikr trénink je nový, vědecky ověřený, pozitivní způsob jak vychovat vaše štěně. Je snadnější psa vychovat pomocí klikru (angl. clickeru), než klasickou negativní výchovou založenou na povelech a škubáním obojkem. Pomocí klikru můžete učit jakéhokoliv "žáka" v každém věku. Štěňátka klikr trénink milují. Starší psi se rychle naučí nové cviky. Budeme mluvit převážně o psech, ale klikrem lze učit nové triky delfíny, koně, kočky, ptáky, a dokonce i lidi.
Klikr trénink odměňuje dobré chování místo toho, aby trestal špatné chování. Je to rychlý a snadný způsob jak dosáhnout toho, co chcete. Zde je pár rad jak začít:

 

Odměna


Vyberte psovi pamlsek, který má rád. Tvrdé psí granule nebo kousky sušených psích pochoutek nejsou vhodné, protože nesklouznou rychle psovi do krku. Pes je musí kousat a vy ztrácíte jeho pozornost.

 

Klik - pak odměna...... jak začít


Stlačte a uvolněte pružný konec klikru, ozve se vám dvou-tónový klik. Ihned nabídněte psovi pamlsek. To se opakuje, klik - odměna, klik - odměna...... Pes zpočátku neví o co jde, ale rychle se naučí, že zvuk klikru oznamuje, že odměna je na cestě. Použijte na malé kostičky nakrájený sýr, párek, nebo malé kostičky grilovaného kuřete. Není vhodné psovi nabízet jeho běžné granule.

 

Trénink


  • Klik - zazní během požadovaného chování, ne poté, co už je jeho chování dokončeno.
  • Klik oznámí psovi, že toto je chování, které od něj chcete. Nemusíte psa kárat za nevhodné chování, ale odměňujete jej za chování, které od něj chcete. Toto je hlavní rozdíl pozitivní výchovy od výchovy negativní.
  • klik - štěněti, když si uleví na správném místě, později připojíte povel (loužička!)
  • klik - když jsou psí tlapy na zemi, ne na návštěvnících (později připojte povel Sedni nebo - Ruce pryč!)
  • klik - když váš kůň povolí krk a dá hlavu níž
  • klik - když se kůň zastaví namísto táhnutí pryč
  • klik - pro ticho namísto štěkání
  • klik - když pes povolí napnuté vodítko



Načasování cvaknutí je rozhodující. Nelekněte se, jestliže váš pes zastaví chování, když slyší klik. Klik značí a ukončuje chování psa a následuje odměna. Načasování kliknutí je důležité, načasování odměny důležité není.

 

Klik nejprve za něco jednoduchého


Klik a odměna - za něco, co pes dělá rád sám od sebe. Například: přijde směrem k vám; dotýká se vaší ruky nosem; zvedne jednu tlapu; když hrdě nese hlavu; nechá vás projít dveřmi jako prvního; jde vedle vás a kouká vám do očí, atd. Můžete psovi kliknout a odměnit při mnoha různých chováních, kdykoliv si jich všimnete, aniž byste psa zmátli. Nicméně, měli byste pracovat na jednom cviku, vypilovat ho, a začít na dalším cviku.

 

Klik pouze jednou


Jestli chcete vyjádřit velké uspokojení, zvyšte počet odměn, ne počet kliků. Po kliknutí následuje oblíbená hračka. Slovní pochvala a pomazlení jsou také vhodné, speciálně u psů, kterým pamlsek nic neříká. Je to klik, který žákovi oznámí, že bude následovat malá, nebo podle přesnosti výkonu, velká odměna. Střídejte odměnu, někdy pohlaďte, někdy dejte pamlsek, někdy hoďte psovi balónek. Pes by nikdy neměl vědět jaká odměna následuje.

 

Tréninkové lekce musí být krátké


Budete mít lepší výsledky ve třech lekcích, když každá bude dvě až tři minuty dlouhá, než za 15 minut neustálého opakování. Štěňata nemají schopnost se dlouze koncentrovat. Pejska naučíte mnoho nových dovedností a triků po chvilkách, několik kliknutí několikrát denně, během vašeho normálního denního programu.

 

Klik pro dobrovolné (nebo náhodné) pohyby směrem k vašemu cíli


Nechte vašeho psa, ať objeví, jak vás má zmanipulovat tak, aby od vás dostal kilk a odměnu, nepřemlouvejte nebo nelákejte jej, aby své chování opakoval. Nenaléhejte, netahejte nebo nedržte vašeho psa. Pokud potřebujete mít psa na vodítku pro větší bezpečnost, omotejte si vodítko kolem ruky nebo opasku. Nepoužívejte vodítko jako hračku.

 

Cvak a odměna i za malý pohyb správným směrem


Zpočátku nečekejte na "celý obraz" nebo perfektní chování. To vypilujete později. Když chcete aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit v zádech; později pes dostane klik a odměnu ihned, jak se zadečkem dotkne podlahy. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když jej voláte, začněte s cvaknutím, když k vám po zavolání otočí hlavu. Později dostane klik, až udělá pár kroků směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Nečekejte, že přijde už v začátku, až k vám.

 

Přidejte povel, když se pes naučil požadované chování


Když už se pes naučí, jak je jednoduché z vás vymámit klik a odměnu, začne vám nabízet chování samovolně. Zkusí vás přimět, abyste ho odměnili. Nyní je čas začít dávat povel, jako slovo nebo posuněk. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy povel neopakujte. Když pes napoprvé neuposlechne, prostě to ignorujte, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klik a odměnu a to je jeho potrestání. Když víte určitě, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout, nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, dostane obrovskou pochvalu.

 

Dodržujte postupný pokrok k vašemu cíli


Jakmile máte dobrou odezvu - když si váš pes na požádání lehá, nebo sedá, nebo přichází směrem k vám - je čas zvýšit požadavek. Čekejte několik okamžiků, až váš žák zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Pak přijde klik a odměna. Toto se nazývá "tvarování požadovaného chování". Jste ve stadiu, kdy byste měli začít vypilovávat pouze jeden trik, ne cvičit všechny najednou. Věnujte pár dní pouze např. - sedni - a snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici. To znamená, že můžete ignorovat křivé sednutí. Když pes sedne křivě, udělejte několik kroků dopředu a opakujte povel. Když se mu to lépe povede, dostane klik a odměnu. Mějte trpělivost, pes sám musí zjistit, co od něj chcete. Jenom tak mu to utkví v hlavě a bude se šťastně učit dalším trikům.

 

Nedávejte hlasité nebo hrubé příkazy


Klikr trénink není založený na povelech. Jestli váš pes nereaguje na povel, není to "neposlechnutí" - jen se potřebuje naučit cvik kompletněji. Udělejte úkol trochu snadnější a najděte více možností ke kliknutí na správnou odezvu štěněte, v různých prostředích. Nesmíte ztratit nervy a na psa se zlobit. To je jako zlobit se na vaši banku, že vám nechce vydat dvacet korun, když tam máte uloženo jenom deset. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes se těší na další lekci, protože je šťastný, že je s vámi, a že si spolu "hrajete". Každý pes se snaží zavděčit svému páníčkovi. Když pes něco zpacká, dá se to po dobrém napravit.

 

Cvičte zpočátku jen jednoho psa


Jestliže máte dva nebo více psů k tréninku, oddělte je a cvičení s nimi střídejte. Využijte přirozené psí žárlivosti. Když pes který čeká, uslyší, že někdo jiný dostává klik a pochvalu, bude určitě dychtivější se opět učit.

 

Odložte klikr, pakliže nejste v dobré náladě


Nemíchejte plísnění, trhání vodítkem, a korekční trénink s klikr tréninkem; váš žák ztratí důvěru v klikr a možná i ve vás.

 

Žádný pokrok?


Klik přichází příliš pozdě. Přesné načasování je důležité. Zlepšete vaše načasování tím, že vás někdo jiný bude sledovat, a možná za vás i několikrát přesně klikne.

Vyhledávání

Kontakt

Ari Land icq: 419 835 043
skype: arinek11
tel.: 731 932 807